Ból oka

Home/ Twój problem / okulistyka

Ból oka

Nasz wzrok jest niezwykle cennym zmysłem, dostarczającym nam ogromną ilość informacji o otaczającym nas świecie. Dlatego też każdy sygnał w postaci bólu oka nie powinien być lekceważony. Istnieje wiele różnych przyczyn bólu oka, które warto poznać i zrozumieć, aby zapewnić odpowiednią opiekę naszym oczom. Przyczyny bólu oka mogą być różnorodne – od uszkodzeń mechanicznych i podrażnień powierzchni oka, poprzez schorzenia okulistyczne, aż po problemy sąsiadujących struktur, takich jak zatoki czy mózg. Warto wiedzieć, że ból oka może być objawem wielu chorób, w tym m.in.: Jaskra: Schorzenie to, jeśli nieleczone, może prowadzić do utraty wzroku. Objawy podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej mogą powodować m.in. światłowstręt i ból oka, który może promieniować w różne rejony głowy.
Zapalenie zatok: Problemy z zatokami często powodują ból oczodołów, czasem przechodzący w ból oka, a także ogólny dyskomfort. Jęczmień: Lokalne zakażenie powieki, które objawia się bolesnym guzkiem i może towarzyszyć bólowi oka.
 Zapalenie spojówek: Charakteryzuje się bólem oka, zaczerwienieniem, łzawieniem, światłowstrętem oraz ewentualną obecnością wydzieliny.
 Zapalenie nerwu wzrokowego: Może wywoływać ból przy ruchach gałką oczną, a także prowadzić do innych problemów ze wzrokiem. 
Zespół suchego oka: Związany z niewłaściwym nawilżeniem powierzchni oka, objawia się pieczeniem, uczuciem ciała obcego czy łzawieniem. 
Bóle jednostronne: Bóle głowy i oka po jednej stronie mogą być związane z migreną, napięciowym bólem głowy czy innymi schorzeniami.
W przypadku dzieci ból oka często towarzyszy stanom zapalnym, a także może być spowodowany infekcją wirusową lub urazem. Należy zawsze podchodzić do takich sytuacji poważnie i skonsultować się z okulistą. Niezwykle istotne jest także świadomość, że ból oka może być związany z COVID-19 oraz innymi wirusami. Wirus ten może prowadzić m.in. do zapalenia spojówek czy dolegliwości ocznych, które towarzyszą zakażeniu. Dlatego ważne jest monitorowanie wszelkich objawów oraz w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem. Mając na uwadze, że zdrowie naszych oczu jest niezwykle cenne, każdy ból oka lub inne niepokojące objawy powinny skłonić nas do konsultacji z okulistą. Dbałość o higienę oczu, regularne badania i reagowanie na wszelkie sygnały, to klucz do utrzymania dobrego wzroku i komfortu życia codziennego.
ozdobny heksagon
Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Konsultacja okulistyczna dorosłych

Konsultacja okulistyczna to pierwszy etap w procesie diagnozowania i leczenia chorób oczu.

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Wady refrakcji

Wady ostrości widzenia - jedne z najczęściej spotykanych zaburzeń w okulistyce.

Zespół suchego oka

Jedno z najczęstszych zaburzeń oka, które dotyka ponad 30% populacji ludzi na świecie.

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Ostatnia modyfikacja: 2.09.2023

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży