Blog

Home/ Blog / Czy wiesz, że problemy w nauce dzieci mogą wynikać z wad wzroku?

NARZĄD WZROKU 

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, którym dzieci poznają świat.

Informacje, które dzieci uzyskują w szkole są w dużej mierze przekazywane w formie wizualnej, dlatego tak ważne jest żeby Twoje dziecko dobrze widziało, co umożliwi mu równy start z rówieśnikami.

Problemy w nauce nie muszą wynikać z lenistwa, a mogą być powiązane z upośledzeniem widzenia.

STATYSTYKI

Szacuje się, że wady wzroku ma ponad połowę dzieci w Polsce. Najczęstszymi problemami okulistycznymi u dzieci są: krótkowzroczność, powodująca gorszą ostrość wzroku do dali, zez prowadzący do niedowidzenia i  zakłócanie tworzenia w mózgu prawidłowych obrazów oraz astygmatyzm dający objawy w formie zamglonego widzenia, bólów głowy, łzawienia i pieczenia oczu.

OBJAWY, KTÓRE MOGĄ ZANIEPOKOIĆ

Pierwsze sygnały, że dziecko gorzej widzi, mogą być w ogóle niezauważalne dla rodzica. Małe dzieci nie narzekają, że źle widzą, gdyż po prostu nie zdają sobie z tego sprawy. Często też bywa tak, że nie wykrytą wadę wzroku dzieci kompensują drugim okiem lub zwiększoną pracą mózgu.

Symptomami wskazującymi na nieskorygowaną wadę wzroku dziecka są: mniejsza sprawność ruchowa, mylenie liter, zgadywanie wyrazów przy czytaniu, powolne czytanie, gubienie się z czytaniem, nierówne pismo, błędy w czytaniu, używanie palców przy czytaniu, problemy z pisaniem z pamięci lub z przepisywaniem tekstu, trudności w rysowaniu, odchylanie głowy (próba dostrzeżenia przedmiotu „lepszym okiem), mrużenie oczu w celu dostrzeżenia przedmiotu w oddali. Nie wykryta wada wzroku dodatkowo bardzo ujemnie wpływa na koncentrację dziecka, a także na jego samopoczucie. Uczeń mający problemy z pisaniem i czytaniem nudzi się na lekcji, przeszkadza innym, ma obniżoną samoocenę. Nieskorygowana wada wzroku to duży dyskomfort w życiu codziennym.

KONSEKWENCJE

Wady wzroku często powodują błędną diagnozę dysleksji. Trzeba podkreślić, że długotrwale nie wykryta wada wzroku może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Z wadami wzroku u dziecka wcześniej wykrytym zazwyczaj można sobie łatwo poradzić.

PROFILAKTYKA

Badanie okulistyczne może się zatem okazać najprostszym sposobem znalezienia i wyeliminowania prawdziwej przyczyny problemów w szkole Twojego dziecka.

Zalecana jest wizyta u okulisty co najmniej raz w roku.

Nie zwlekaj umów dziecko na wizytę okulistyczną przed rozpoczęciem roku szkolnego.

https://www.facebook.com/OptimaMedicalGroup

 

Ostatnia modyfikacja: 6.09.2022

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży