Blog

Home/ Blog / Soczewki twarde 

Soczewki twarde 

Jeszcze na długo przed powszechnym dostępem do różnych form korekcji to okulary korekcyjne stanowiły podstawę korygowania wady wzroku. Wielu pacjentów jednak odczuwa duży dyskomfort związany z dużymi mocami, pojawiającymi się błędami wynikającymi z konstrukcji szkła lub estetyką takiego rozwiązania. W związku z powyższym specjaliści z całego świata rozpoczęli szeroko zakrojone prace nad nowym rozwiązaniem – soczewkami noszonymi bezpośrednio na powierzchni oka. 

Początki kontaktologii

Obecnie najpopularniejszymi soczewkami są tzw. miękkie. Wykonane z różnych rodzajów polimerów soczewki te pod wpływem temperatury, nacisku powiek oraz sił na powierzchni rogówki zmieniają swój kształt dostosowująć się do anatomii pacjenta. Jednak pierwszymi soczewkami były soczewki twarde, które jak sama nazwa wskazuje nie podlegają powyższemu procesowi i nie dostosowują się kształtem do oka pacjenta. Jest to zarówno ich wada jak i ogromna zaleta.

Pierwsze wzmianki o soczewkach twardych pochodzą jeszcze z XVI wieku i dzieł Leonarda da Vinci. Pierwszymi współczesnymi soczewkami twardymi były te opracowane przez dr Augusta Mullera w 1889 r. Rozwój soczewek trwał do ok 1990 roku kiedy to opracowano współczesne materiały używane w soczewkach twardych. Pomimo pojawienia się nowych materiałów i upowszechnieniu soczewek miękkich nie doszło do całkowitego wyparcia soczewek twardych z rynku. Wielu pacjentów dzięki takim soczewką może funkcjonować swobodnie, bez ograniczeń wynikających z ich stanu zdrowia lub anatomii.

Ze względu, że są to soczewki indywidualizowane (w przeciwieństwie do komercyjnych soczewek miękkich) specjaliści mają możliwość dostosowania parametrów soczewki bezpośrednio do swojego pacjenta. 

Dla kogo soczewki twarde?

Soczewki stabilnokształtne (twarde)  służą do korekcji wszystkich rodzajów sferycznych wad wzroku i są w szczególności użyteczne przy:

Do wielkich zalet soczewek twardych należą dodatkowo ich wysoka tlenoprzepuszczalność oraz brak pochłaniania frakcji wodnej z łez. Do wad soczewki należy proces adaptacji do poczucia soczewki na oku, który może trwać nawet do miesiąca od pierwszej aplikacji. 

Pielęgnacja soczewek twardych

Pielęgnacja soczewek stabilnokształtnych nie odbiega znacząco od tej, do której przyzwyczaiły nas soczewki miękkie planowej wymiany (dwutygodniowe lub miesięczne). Jednak jeśli odpowiednio utrzymujemy naszą soczewkę, to w przeciwieństwie do soczewek miękkich może nam ona posłużyć nawet do 2 lat. 

Soczewkę po ściągnięciu należy każdorazowo myć specjalnym płynem z mikrokuleczkami czyszczącymi. Myjąc soczewkę takim płynem usuwamy większość zabrudzeń fizycznych jak: tłuszcze, białka, kurz i zabrudzenia zewnętrzne. Następnie tak umytą soczewkę należy przepłukać płynem wielofunkcyjnym i umieścić w pojemniczku nim wypełnionym. Składniki płynu wielofunkcyjnego dokonują ostatecznej dezynfekcji soczewki na zasadach czyszczenia chemicznego. Tak przygotowana soczewka jest gotowa do następnego użycia. Dodatkowo w przypadku pacjentów z problemem z odkładaniem się osadów tłuszczowych możemy dodatków zalecić płyn na bazie alkoholu, który usuwa wszelkie zaburzenia a jednocześnie nie uszkadza soczewki. 

Podsumowanie

Zbierając wszystkie informacje możemy to podsumować stwierdzeniem, iż soczewki kontaktowe twarde przeżywają renesans swojej obecności na rynku. Coraz więcej specjalistów zaczyna aplikować soczewki, pozwalając tym samym swoim pacjentom znów cieszyć się wyraźnym widzeniem niezależnie od ich problemów wzrokowych. Dodatkowo dobra higiena oraz utrzymanie soczewek w dobrym stanie powoduje, iż są one najbardziej ekonomicznymi soczewkami, które możemy używać nawet do 2 lat. 

Ostatnia modyfikacja: 25.09.2023

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży