Blog

Home/ Blog / Soczewki sferyczne a asferyczne

Soczewki sferyczne a asferyczne

Jaka jest różnica między soczewkami sferycznymi a asferycznymi?

Różnica jest nie tylko w nazwie, ale i budowie soczewki okularowej, a odpowiednie dopasowanie jej do wady wzroku oraz typu opraw jest bardzo ważną kwestią. 

Soczewka sferyczna od asferycznej różni się pod kilkoma względami, jednym z nich jest konstrukcja. Soczewka sferyczna zbudowana jest na bazie koła, natomiast soczewka asferyczna zbudowana jest na bazie bardziej zaawansowych figur geometrycznych. Kształt na którego podstawie budowana jest soczewka ma duże znaczenie w załamywaniu się światła. Dlatego też w zależności od sposobu użytkowania soczewki wybrać można różne opcje.

Przy małych mocach korekcyjnych najczęściej stosuje się soczewki sferyczne, gdyż nie wymagają one szczególnego pocienienia. Większe moce korekcyjne nie zawsze będą dobrze wyglądały w opcji sferycznej i najczęściej zaleca się do nich asferę. Dzięki zastosowaniu soczewki asferycznej uzyskać można pocienienie oraz lekkość soczewki. 

Soczewka asferyczna

Soczewki asferyczne to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu okularów nawet przy dużej wadzie wzroku. Dzięki specyfice soczewki można ją sporo pocienić, a co za tym idzie, sprawić by była lżejsza. Dobrze dobrana soczewka asferyczna, będzie wyglądała idealnie nawet przy cienkiej oprawie.

Kształt soczewki wpływa również na odwzorowanie obrazu, zastosowanie soczewki asferycznej niweluje załamania obrazu, nawet w bocznych obszarach soczewki. Idealna widoczność w całym obszarze soczewki przekłada się na duży komfort w użytkowaniu. Dodatkowo, soczewka sprawia, że oko nie ulega zniekształceniu, zachowany jest również jego naturalny rozmiar. Soczewka asferyczna będzie idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużą wadę wzroku lub astygmatyzm. Ten model soczewki okularowej, jest odpowiedni zarówno do mocy ujemnych jak i dodatnich. Budowa soczewki sprawia, że zarówno oko jak i cała twarz będzie wyglądała dobrze, a proporcje nie zostaną zachwiane. 

Dla kogo soczewki asferyczne ?

Soczewki asferyczne sprawdzą się dla wielu osób, jednak szczególnie polecane są pacjentom o dużych korekcjach ( +/- 4 dioptrie i większych). Soczewka asferyczna dzięki swojej budowie będzie bardziej komfortowa w noszeniu, nie wpłynie na zniekształcenie obrazu i kolorów. Będzie to również idealne rozwiązanie dla osób z różnowzrocznością- czyli osób posiadających inną wadę wzroku na jednym oku, a inną na drugim. Soczewka wpływanie na ujednolicenie obrazu, co wyeliminuje zawroty głowy i migreny. Zdecydowanie mniejsze zakrzywienie soczewki asferycznej poprawia jakość i ostrość widzenia we wszystkich jej obszarach.

Jak wspomniano powyżej, dzięki sferycznej soczewce okularowej można uniknąć zniekształcenia wielkości oka (nie ulega ono zmniejszeniu ani powiększeniu). Równie ważna jest kwestia wagi, soczewka asferyczna nawet przy dużych mocach może być lekka i komfortowa w noszeniu przez cały dzień. 

Po dobór soczewek asferycznych najlepiej zwrócić się do optyka, to on w najlepszy sposób oceni, czy ten typ soczewki będzie odpowiedni. Nie sprawdzi się on jednak przy zbyt małych mocach, gdyż nie wiele będzie różnił się od opcji sferycznej.

Okazuje się, że osoby zmieniające soczewki sferyczne na asferyczne bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego typu korekcji. U osób starszych okres adaptacji może być jednak nieco dłuższy.

Soczewki asferyczne -wady

Mimo, iż soczewka asferyczna pozwala na wiele ciekawych rozwiązań i w większości przypadków jest zachwalana przez użytkowników, to może powodować kilka niedogodności. Przez wzgląd na możliwość indeksowania soczewki, aby była cieńsza i lżejsza, można utracić niektóre właściwości optyczne soczewki.

Przystosowanie się do soczewek asferycznych, bywa niekiedy problematyczne dla osób, które przez długi czas nosiły soczewki sferyczne. Obraz przez soczewki asferyczne, wygląda nieco inaczej niż przez soczewki sferyczne ( przede wszystkim obraz wygląda jak w rzeczywistości, nie jest powiększony jak w przypadku soczewek sferycznych). 

Przy dużych wadach wzroku, geometryczny kształt soczewki sprawia, że obraz widziany przez poboczne części soczewki będzie lekko zniekształcony. Problem ten występuje szczególnie przy wyborze dużej oprawy. 

Soczewki sferyczne 

Soczewki sferyczne to podstawowa wersja soczewek okularowych stosowana przy leczeniu małych wad, sprawdzi się ona zarówno dla osób z krótkowzrocznością ja i nadwzrocznością. Zbudowana jest na wzór kuli, przez co jej główny punkt ostrości znajduje się w centralnym środku. Pozostała część soczewki ma już nieco inną grubość przez co odczuwalne są aberracje, czyli zniekształcenia obrazu. Soczewka asferyczna przez swoja budowę wpływa na powiększenie przedmiotów, dlatego też po zdjęciu okularów, odczuwać można lekkie zawroty głowy na skutek pomniejszenia. Soczewka zastosowana przy mocach ujemnych, dla osób z krótkowzrocznością będzie najcieńsza w centralnym punkcie, oraz nieco grubsza na brzegach soczewki (odwrotnie będzie przy wartościach dodatnich). Asferyczna budowa soczewki ma również wpływ na wygląd oka, przy dużych mocach dodatnich, oka staje się większe, natomiast przy mocach ujemnych oko jest pomniejszone co zaburza w pewnym stopniu wygląd twarzy. 

Dla kogo soczewki sferyczne?

Soczewki sferyczne to rozwiązanie bardzo często stosowane w optyce. Sprawdzą się one szczególnie dla osób o małych mocach okularowych, które noszą okulary sporadycznie i nie zależy im na najwyższej jakości. Również będzie to rozwiązanie idealne dla najmłodszych, ponieważ wada wzroku u dzieci często się zmienia, niekiedy nawet co kilka miesięcy. Soczewki sferyczne zaleca się również dla osób starszych, które nie korzystały nigdy z soczewek asferycznych, wraz z wiekiem możliwości adaptacyjne organizmu się zmniejszają, dlatego zbyt duża zmiana mogłaby być niekorzystna.

Podsumowanie

Zarówno soczewki sferyczne jak i asferyczne mają swoich zwolenników. Dobór odpowiednich soczewek okularowych uzależniony jest przede wszystkim od mocy, które powinny zostać dobrane przez okulistę lub optometrystę. Nie zaleca się doboru okularów na podstawie przedawnionej recepty okularowej, gdyż wada wzroku może gwałtowanie się zmienić, a okulary korekcyjne jako wyrób medyczny nie podlegają zwrotowi.

Zastosowanie soczewek sferycznych, będzie odpowiednie przy niewielkich mocach okularowych, natomiast soczewki asferyczne sprawdzą się u osób posiadających bardziej skomplikowaną korekcję (duża wada wzroku lub astygmatyzm). 

Duży wpływ na dobór soczewek okularowych, ma również wielkość oprawy, rozstaw oraz wysokość źrenic, dzięki tym pomiarom optyk może dobrać najlepszą z możliwych opcji, która będzie wpływała na poprawę widzenia oraz komfort użytkowania. 

Ostatnia modyfikacja: 25.01.2024

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży