Blog

Home/ Blog / Soczewki okularowe MYCON

Soczewki okularowe MYCON to innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez producenta soczewek optycznych Rodenstock. Soczewki MYCON zostały stworzone, aby leczyć jak również hamować krótkowzroczność u dzieci i młodzieży. Niezależne badania kliniczne, prowadzone na przestrzeni 5 lat pokazują, że regularne użytkowanie soczewek MyCon ogranicza postęp krótkowzroczności o 40%. 

Wraz z postępem oraz większym dostępem do urządzeń cyfrowych zwiększa się również ilość pacjentów chorujących na krótkowzroczność. Wielogodzinna praca z bliżą, a także aspekt genetyczny sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat narażone są na progresję krótkowzroczności. Zaburzenia widzenia w dal, mogą przekładać się na efektywność nauki, skupienie a także chęć aktywnego spędzania czasu.

Opinie okulistów w kwestii krótkowzroczności, są jednogłośne. Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z tym problemem. Ważna jest więc, aby jak najszybciej zdiagnozować krótkowzroczność i zahamować jej progresję. 

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to choroba rozwijająca się podczas wzrostu człowieka. Gdy gałka oczna rośnie za szybko i staje się zbyt długa lub gdy rogówka przybiera zbyt wypukły kształt dochodzi do zaburzeń widzenia. Obraz, który powinien powstawać na siatkówce, u krótkowidza powstaje przed nią co wpływa na zaburzenie widzenia w dal. U dzieci krótkowzroczność może powstać w różnym wieku. Pierwszymi symptomami mogącymi świadczyć o krótkowzroczności jest mrużnie oczu podczas patrzenia w dal (na tablicę czy ekran telewizora), mniejsze skupienie oraz brak entuzjazmu do brania udziału w aktywnościach fizycznych. Wczesne wykrycie krótkowzroczności daje możliwość zahamowania procesu jej rozwoju. Niekontrolowany rozwój krótkowzroczności może zwiększać ryzyko powstawanie chorób oczu w przyszłości. 

Czym są soczewki korekcyjne MyCon?

Soczewki okularowe MyCon to innowacyjne rozwiązanie na rynku optycznym. Soczewki te dzięki swojej unikatowej budowie spowalniają rozwój krótkowzroczności. Przeznaczone są one dla dzieci i młodzieży, u której progresja wady wzroku jest silnie widoczna.

Soczewka podzielona jest na części, dzięki czemu kontroluje padanie światła. Na obszarach peryferyjnych znajdujących się po bokach soczewki znajdują się punkty, które załamują światło tak aby padało ono przed siatkówką, a nie za nią. Pośrodku znajduje się natomiast obszar ostrego widzenia, który gwarantuje wyraźne widzenie obrazów znajdujących się w dalekiej odległości. 

Soczewka MyCon sprawdzi się nawet u pacjentów o wysokich mocach okularowych, gdyż podlega indeksowaniu (pocienieniu).

Soczewka MyCon odporna jest na pęknięcia, zarysowania i zadrapania. 

Jak rozpocząć przygodę z MyCon?

Krótkowzroczność jest chorobą oczu charakteryzującą się dużym rozwojem, dlatego kluczowe jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej. Regularne wizyty u okulisty pomagają w kontrolowaniu stanu wzroku oraz zapobiegają rozwojowi innych chorób oczu.

Pierwszym krokiem, jest badanie kontrolne u okulisty, pozwoli ono na precyzyjne określenie wady wzroku oraz wskaże drogę leczenia. Jeśli postęp krótkowzroczności jest szybki i wiąże się z częstą zmianą korekcji, warto rozważyć opcję soczewek hamujących krótkowzroczność MyCon. W porównaniu do soczewek jednoogniskowych nie korygują one jedynie wady wzroku, ale działają również terapeutycznie spowalniając lub hamując krótkowzroczność.

Następnie należy skorzystać z pomocy optyka, który zaznajomiony jest ze specyfiką soczewek MyCon. Nasi optycy mają dużą wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu pomogą w doborze oprawy idealnej dla soczewek MyCon. Przez wzgląd na budowę soczewki, najlepiej sprawdzą się tutaj oprawy zaokrąglone, które pozwolą na umiejscowienie obszaru ostrego widzenia w samym centrum soczewki. Okulary MyCon, wykonać można nawet przy wysokich mocach, gdyż soczewkę można pocienić do indeksu 1,75.

Czas realizacji zamówienia soczewek MyCon to około 2tyg. 

Po odbiorze soczewek należy rozpocząć proces adaptacyjny, gdyż przystosowanie się do nowej korekcji okularowej może nie być łatwe. 

Gwarancja MyCon

Okulary MyCon oferowane przez firmę Rodenstock, objęte są roczną gwarancją. Podczas rocznej terapii, pacjent objęty jest zarówno opieką lekarza okulisty jak i optyka, który dba o odpowiednie dopasowanie okularów. W tracie rocznej terapii, wykonane powinny zostać dwie wizyty kontrolne. 

Po odbiór okularów należy zgłosić się z pacjentem, to bardzo istotne, gdyż dzięki temu optyk ma możliwość dopasowania okularów tak aby dobrze pełniły swoją funkcję. 

Na kolejne dopasowanie okularów należy zgłosić się po 3 miesiącach, jest to czas, w którym okulary mogą się rozregulować- dlatego warto poddać je ponownemu dopasowaniu. 

Pierwsza kontrola okulistyczna odbyć powinna się nie później niż po 6 miesiącach użytkowania soczewek MyCon. Rutynowa kontrola wady wzroku ma na celu sprawdzenie efektywności leczenia oraz wprowadzenia ewentualnej zmiany korekcji. Jeśli po 12 miesiącach wada wzroku ulegnie progresji o co najmniej 0,5 dioptrii soczewki wymieniane są przez producenta na nowe- o zwiększonej mocy.

Kolejna kontrola odbyć powinna się nie dłużej niż po 12 miesiącach użytkowania. Analogicznie, kontrola ma na celu sprawdzenie wady wzroku oraz weryfikację procesu leczenia. Również i w tym przypadku progresja wady wzroku o 0,5 dioptrii wiąże się z bezpłatną wymianą soczewek na nowe. 

W całym okresie gwarancyjnym lekarz oraz optyk prowadzący pacjenta, raportują wszelkie zmiany w książeczce gwarancyjnej. Książeczka zawiera również pytania dotyczące ostrości widzenia, skierowane do pacjenta.

Ważne jest, aby podczas procesu leczenia, korzystać jedynie z soczewek MyCon. 

Jeśli dziecko uprawia sport lub jest bardzo aktywne można pomyśleć o okularach zamiennych, które użytkowane będą naprzemiennie, tak aby nie uszkodzić okularów terapeutycznych.

Jak wspomagać leczenie MyCon?

W trakcie użytkowania okularów MyCon należy dbać o higienę oczu, zapewniać im odpowiedni odpoczynek oraz relaks.

Przede wszystkim należy unikać wielogodzinnego spędzania czasu przed ekranami cyfrowymi w bliskiej odległości, w trakcie dnia min. 2 godziny dziennie dziecko powinni spędzać na świeżym powietrzu. 

W trakcie nauki lub zabawy należy pamiętać o robieniu przerw, po dłuższym czasie patrzenia w bliż, należy choć na parę minut oderwać wzrok i przenieść go na obraz znajdujący się w oddali, tak aby oko mogło się zrelaksować.

Dodatkowe materiały informacyjne można znaleść na stronie producenta.

Ostatnia modyfikacja: 30.01.2024

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży