Soczewki kontaktowe (SK) można stosować jako alternatywę dla okularów korekcyjnych. Bardzo ważne jest jednak ich odpowiednie dopasowanie przez wykwalifikowanego specjalistę.
Optometrysta podczas wizyty określa stan zdrowia oczu, aby mieć pewność, że nie występują żadne przeciwwskazania do zastosowania tego rodzaju korekcji.
Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniej soczewki z gamy dostępnych na rynku produktów.
Może to być soczewka: miękka lub twarda, silikonowo-hydrożelowa lub hydrożelowa, miesięczna, dwutygodniowa lub jednodniowa, z korekcją astygmatyzmu lub bez.
Przed badaniem dopasowania soczewek kontaktowych niezbędne jest badanie refrakcji przez optometrystę. Może ono odbyć się na jednej wizycie z dopasowaniem SK, jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność zamówienia soczewki.
Jeśli SK będzie miała odpowiednie do wady wzroku wartości to widzenie będzie dobre, a nawet niekiedy lepsze niż w okularach przez wzgląd na większe pole widzenia w SK.
Najzdrowsze dla oko są okulary ale SK odpowiednio użytkowane, z zachowaniem zaleceń specjalisty, również.
W zasadzie każda osoba nosząca okulary korekcyjne może mieć dobrane soczewki. Nawet jeśli nie posiadasz korekcji okularowej możesz nosić soczewki kolorowe. Ważne jest aby specjalista ocenił czy nie masz przeciwwskazań do noszenia soczewek
Przy prawidłowym dopasowaniu, nie powinna być odczuwalna. Może się tak zdarzyć przy wysychaniu oka, wtedy należy używać sztucznych łez.
Tak, dostępne są soczewki multifokalne czyli takie które zapewniają w miarę komfortowe widzenie na obie odległości. Innym rozwiązaniem są soczewki do dali + okulary do bliży na SK.
Joanna Wojtuła, optometrysta, ortoptysta, optyk