Blog

Home/ Blog / Jak dbać o oczy latem ?

Lato — pora roku, na którą większość z nas czeka z utęsknieniem, myśląc o nadchodzącym wypoczynku od codziennych obowiązków i upragnionych wakacjach. Jednak dla naszych oczu słoneczne miesiące niosą ze sobą pewne wyzwania. Promienie słoneczne, chlorowana woda, piasek — to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do rozwinięcia nieprzyjemnych dolegliwości okulistycznych. Jak zatem możemy zadbać o oczy latem, żeby dokuczliwe objawy nie zakłóciły nam przyjemności z długo wyczekiwanego urlopu?

DOBRE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE TO PODSTAWA

Przed wyjazdem na wakacje koniecznie zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonym salonie optycznym. Odpowiednio dobrane nie tylko zapewnią skuteczną ochronę oczu, ale także będą stanowić modny element stylizacji.  Podstawowym parametrem, na który powinno się zwrócić uwagę przy kupowaniu okularów przeciwsłonecznych, jest moc filtra UV. Najlepszy wybór stanowią okulary posiadające filtr UV 400, który daje maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi. Równie istotną właściwością jest rodzaj filtra zaciemnienia, oznaczony cyframi od 0 do 4. Określa on ilość światła przepuszczanego przez soczewkę okularową —  okulary Cat.0 przepuszczają około 40% światła, a te z kategorii Cat.4 od 3-8%. Soczewki oznaczone Cat.3 zapewniają optymalną codzienną ochronę przed promieniami słonecznymi, kategoria 4 zaciemnienia sprawdzi się natomiast w przypadku szczególnie dużej ekspozycji na słońce.

Dobrej jakości okulary powinny także posiadać filtr polaryzacyjny, który odpowiada za neutralizowanie oślepiających odblasków światła, przy jednoczesnym wyostrzeniu obrazu. Stosować je powinni przede wszystkim kierowcy oraz zwolennicy sportów zimowych i wodnych. Dla osób noszących okulary korekcyjne wygodnym rozwiązaniem może okazać się model z filtrem fotochromowym, który umożliwia zarówno blokowanie szkodliwych promieni UV, jak i korygowanie wad wzroku. W zależności od natężenia światła zewnętrznego soczewki fotochromowe przyciemniają się i rozjaśniają — w słońcu przypominają klasyczne okulary przeciwsłoneczne, w pomieszczeniach natomiast soczewki stają się przezroczyste.

Warto poświęcić czas na staranne dobranie okularów przeciwsłonecznych z doświadczonym optykiem, ponieważ nadmiar światła słonecznego może nie tylko wywołać przesuszenie i zmęczenie oczu latem, ale także doprowadzić do rozwoju groźnych chorób, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

 

PAMIĘTAJ O NAWILŻANIU

 

    W gorące letnie dni poszukujemy często schronienia przed żarzącym słońcem, dlatego chętnie przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Chociaż dające nam szybko ochłodę zimne powietrze może wydawać się niemalże wybawieniem, dla naszych oczu stanowi kolejny czynnik drażniący. Klimatyzacja utrzymuje optymalną temperaturę w pomieszczeniu, ale zmniejsza wilgotność powietrza. Suche powietrze natomiast prowadzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego, przez co oczy stają się zaczerwienione, dokucza nam pieczenie i łzawienie. Aby poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością, warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu, które szybko łagodzą podrażnienia i przynoszą ukojenie. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu – wysokie temperatury sprzyjają utracie wody z organizmu. 

 

DLACZEGO OKULARY DO PŁYWANIA SĄ NIEZBĘDNE?

 

    Jeśli latem uwielbiasz spędzać czas, pływając w basenie czy jeziorze, jesteś amatorem nurkowania i innych sportów wodnych, to okulary pływackie powinny być niezbędnym elementem wyposażenia twojej walizki. W wodzie znajdują się drobnoustroje, które po dostaniu się do oka mogą wywołać stan zapalny i infekcje. Ponadto zbyt niskie pH wody i obecność w niej chloru często wywołują podrażnienia i wysuszenie oczu. Przy wyborze okularów pływackich należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich odpowiednią szczelność, która będzie odpowiadać za to, by woda nie dostawała się pod szkiełka. W przypadku pływania na otwartych wodach dobry wybór stanowią szkła przyciemniane, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

https://www.instagram.com/p/CgOggkmIfSS/

 

Ostatnia modyfikacja: 4.09.2022

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży