Blog

Home/ Blog / ASTYGMATYZM

Astygmatyzm to wada refrakcji, wynikająca ze zniekształceń kształtu rogówki lub soczewki. Na skutek tych dysfunkcji wpadające do oka światło rozprasza się nieprawidłowo, co tworzy rozmazany obraz. Uznaje się, że niemal każdy cierpi na przynajmniej lekki astygmatyzm, gdyż żadne oko nie posiada idealnie kulistej soczewki i rogówki. Problem zaczyna się jednak, gdy zniekształcenie to znacznie odbiega od normy lub gdy astygmatyzmowi towarzyszą inne wady, np. nadwzroczność i krótkowzroczność.

Przyczyny astygmatyzmu

Najczęściej astygmatyzm ma tło genetyczne i wynika z wrodzonego nieregularnego kształtu rogówki. Może jednak być rezultatem urazu lub powstania blizn. Chorobą, która często odpowiada za rozwój astygmatyzmu, jest stożek rogówki — w jej przebiegu rogówka stopniowo zmienia kształt z kulistego na stożkowaty, doprowadzając tym samym do wykształcenia się objawów astygmatyzmu. Astygmatyzm soczewkowy może być wadą wrodzoną lub związaną z chorobami tkanki łącznej. 

Objawy astygmatyzmu

Jeśli zaobserwowałeś u siebie poniższe objawy, może to być sygnał rozwijającego się astygmatyzmu:

 Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Astygmatyzm możemy podzielić ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka na:

Astygmatyzmowi często współtowarzyszą inne zaburzenia refrakcji, takie jak nadwzroczność i krótkowzroczność. Ze względu na położenie ognisk w przekrojach głównych wyróżniamy następujące postacie astygmatyzmu:

Istnieje również podział ze względu na moc skupiania światła:

Leczenie astygmatyzmu

Dobór leczenia uzależniony jest od rodzaju i nasilenia astygmatyzmu. W niektórych przypadkach schorzenie przybiera tak łagodną formę, że nie istnieje potrzeba korekty. Zazwyczaj jednak zalecane jest rozpoczęcie leczenia, które przywróci ostrość widzenia poprzez wyrównanie wad refrakcji. Do korekcji astygmatyzmu najczęściej używa się okularów wyposażonych w szkła cylindryczne. W zapisie recepty okularowej zapisuje się oś cylindra — od 0 do 180°. Z powodzeniem stosowane są również soczewki toryczne, które umożliwiają niemal całkowite zniwelowanie objawów astygmatyzmu. Dla pacjentów niechętnie podchodzących do noszenia okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych alternatywą może okazać się zabieg laserowej korekcji kształtu rogówki, który umożliwia korekcję astygmatyzmu sięgającego nawet do -6,0 dioptrii. 

Ostatnia modyfikacja: 4.09.2022

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży