Blog

Home/ Blog / Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne stanowią ważny element garderoby, jednak przede wszystkim są niezbędnym elementem ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dzięki specjalnym filtrom okulary przeciwsłoneczne blokują promieniowanie UV do Naszych oczu, tym samym chroniąc je przed uszkodzeniami. Aby w szybki sposób sprawdzić, czy okulary słoneczne posiadają filtry, należy przyłożyć dowolną wiązkę światła np. latarkę do jednej strony soczewki okularowej- jeśli po drugiej stronie światło będzie niewidoczne, oznacza to, że okulary wyposażone są w filtr bezpieczny dla Naszych oczu. 

Do każdego typu okularów przeciwsłonecznych dobrać można korekcję okularową, co pozwala nam na dowolność przy wyborze idealnego modelu dla siebie. Nie bez znaczenia pozostaje również kolor soczewek okularowych. Przed wyborem okularów przeciwsłonecznych, warto zapoznać się ze specyfiką kolorów soczewek.

Soczewki okularowe w kolorze szarym

Soczewki okularowe w kolorze szarym, są jednymi z najbardziej naturalnych. Szary kolor soczewki nie zniekształca obrazu, więc świetnie sprawdzi się do rożnego rodzaju aktywności, takich jak bieganie czy tenis. Dzięki naturalnemu kontrastowi oraz braku zniekształcenia barw, sprawdzą się również dla osób pracujących zawodowo z kolorami. 

Soczewki okularowe w kolorze grafitowym lub czarnym

Ciemny odcień soczewki mocno chroni przed intensywnym słońcem. Nie wpływa negatywnie na odbieranie barw, a dodatkowo polepsza kontrast widzenia. Czarna lub grafitowa soczewka okularowa będzie świetnym rozwiązaniem dla sportowców narażonych na silne promieniowanie UV.

Soczewki brązowe, miedziane, bursztynowe

Soczewki okularowe w odcieniu brązu i oraz pochodnych o ciepłej barwie będą idealnym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ niwelują promieniowanie światła niebieskiego, tym samym wzmacniając odbiór czerwieni sygnalizacja świetlna, oznakowania samochodów). Soczewki okularowe w odcieniach brązu wyostrzają obraz znajdujący się pod wodą, dlatego polecane są osobom uprawiającym sporty wodne czy wędkarstwo.

Soczewki tego typu, będą również odpowiednie dla osób uprawiających sporty ekstremalne, jak wspinaczka wysokogórska, alpinizm, wspinaczka lodowa, jednak koniecznie muszą być to okulary wyposażone dodatkowo w polaryzację, ponieważ daje ona efekt kontrastu co wpływa na mniejsze zmęczenie oczu w trudnych warunkach. 

Soczewki bursztynowe będą idealnym rozwiązaniem na dni pochmurne, natomiast w mocno słoneczne dni zalecamy soczewki w odcieniu brązu. 

Soczewki okularowe w kolorze żółtym

Żółty kolor soczewek będzie doskonałym rozwiązaniem na pochmurne, jesienne czy zimowe dni, jak również podczas opadów deszczu czy śniegu. Kolor żółty wpływa na polepszenie i zwiększenie kontrastu widzenia, rozjaśnia obraz oraz redukuje olśnienia. Okulary słoneczne w odcieniu żółtym będą też rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty zimowe, które często borykają się ze zmęczonymi oczami na skutek odbijającego się od śniegu światła. 

Soczewki okularowe w kolorze pomarańczowym

Kolor pomarańczowy w okularach przeciwsłonecznych sprawdzi się w gorszą pogodę, gdyż znakomicie poprawia kontrast. Dodatkowo dzięki swojej barwie chroni przed promieniowaniem podczerwonym. Okulary przeciwsłoneczne w odcieniach pomarańczu mogą być zarówno noszone na co dzień, jak i do sportów uprawianych na otwartej przestrzeni jak piłka nożna czy siatkówka.

Soczewki okularowe w kolorze zielonym

Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi szkłami wpływają na rozluźnienie i ukojenie zmęczonych oczu. Kolor zielony wpływa również na poprawę kontrastu przy słabym oświetleniu, ale również zmniejsza uczucie zmęczenia przy silnym świetle. 

Soczewki okularowe w kolorze różowym

Różowy kolor soczewek okularowych poprawia kontrast przedmiotów na białym, zielonym i niebieskim tle, dlatego stosowany jest często przez żeglarzy oraz kolarzy zawodowych. Róż zwiększa również ostrość widzenia, dzięki czemu będzie dobrze sprawdzał się w pochmurne dni. Dzięki różowej barwie, oczy mniej odczuwają zmęczenie, a niekiedy barwa wpływa nawet na poprawę samopoczucia. 

Soczewki okularowe w kolorze srebrnym (lustrzanki)

Soczewki okularowe w kolorze srebrnym, przypominające wyglądem lustro, chronią przed oślepiającym światłem, odbijając je od zewnętrznej powierzchni soczewki. Świetnie sprawdzą się one dla sportowców, gdyż poprawiają widzenie w różnych warunkach atmosferycznych.

Soczewki okularowe z polaryzacją

Polaryzacja może występować w okularach przeciwsłonecznych o każdej barwie. Ten typ soczewki wpływa przede wszystkim na naturalne postrzeganie barw. Zarówno kontrast widzenia jak i barwy są naturalne, nie ulegają zniekształceniu ani rozmyciu. Okulary z polaryzacją są szczególnie zalecane dla kierowców, ponieważ niwelują refleksy, wzmacniają kontrast i ostrość widzenia. 

Niezależnie od wyboru koloru soczewki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na filtry w jakie wyposażone są okulary przeciwsłoneczne. Okulary nie posiadające filtrów UV, jedynie przyciemniają obraz, dając wrażenie, że nie widzimy oślepiającego światła. Mimo ich noszenia wiązka promieniowania UV przenika do naszego oka, mogąc wpłynąć na jego uszkodzenie. 

Na rynku dostępne są okulary przeciwsłoneczne z czterema typami filtrów. Pierwszy z nich (1) – przepuszcza od 43 do 80% światła, filtr o numerze (2) – przepuszcza od 18 do 43% światła, filtr (3) – przepuszcza od 8 do 18% światła. Najmocniejszą ochronę uzyskać możemy nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem (4) –który przepuszcza od 3 do 8% światła.

Ostatnia modyfikacja: 25.09.2023

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci!

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Znany lekarzWizyta w gabinecieFormularz kontaktowy

Powrót na górę
Sklep z soczewkami dla pacjentów logologo agencji Redinn
Aktualności i wydarzenia

Aktualności i wydarzenia

Soczewki okularowe MYCON

29.01.2024

Soczewki okularowe MYCON cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia

26.01.2024

Nagłe pogorszenie lub utrata widzenia mogą nastąpić w wyniku różnych chorób okulistycznych oraz ogólnych.

Soczewki okularowe MiyoSmart

25.01.2024

Soczewki okularowe MiyoSmart cechuje unikatowa budowa i kształt, służą one do hamowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży