Topografia rogówki

Topografia rogówki to narzędzie pomocne w diagnostyce wad rogówki. Polega na zbadaniu kształtu rogówki i stworzeniu barwnej mapy obrazującej krzywizny rogówki oka.
Taka mapa zawiera dużo informacji i pomaga przy diagnozie takich nieprawidłowości jak astygmatyzm, stożek rogówki lub inne deformacje rogówki, powstałe w wyniku urazu bądź po zabiegach.

Jak wyglada badanie?
Topografia rogówki to badanie całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu. Pacjent opiera brodę i czoło na specjalnej podpórce przed oświetlonym aparatem z czarnymi pierścieniami, które odbijają się na rogówce pacjenta w trakcje badania i tworzą jej obraz. Szerokość i zniekształcenia pierścieni na rogówce są rejestrowane przez pogram i analizowane, a następnie przekształcane w kolorową dwu- lub trójwymiarową mapę. Badanie trwa kilka sekund, a ogromna ilość zdjęć, która jest wykonana, pozwala na utworzenie precyzyjnego obrazu krzywizn i uniesień rogówki, a także jej ewentualnych nierówności.

Umów sie na wizytę

Topografia rogówki jest niezbędnym badaniem w wykrywaniu stożka rogówki, a szczególnie w jego przedobjawowej, wczesnej postaci. Konieczna jest też przed wykonaniem zabiegów laserowych na rogówce, laserowej korekcji wzroku, a także przy doborze soczewek kontaktowych korygujących duży astygmatyzm. Mapę rogówki wykorzystuje się także, aby obliczyć moc soczewki wewnątrzgałkowej, która wszczepiana jest do oka podczas operacji usunięcia zaćmy.

Nie zaleca się odbywania badań profilaktycznych w trakcie aktywnej infekcji ogólnej

Zaleca się zabrać ze sobą:

  • wcześniejsze badania obrazowe (np. badania pola widzenia, OCT, pachymetrii, tonometrii) oraz inne wyniki badań dotychczas wykonanych
  • karty informacyjne z leczenia szpitalnego lub inne posiadane wyniki konsultacji
  • dotychczas stosowane okulary i soczewki kontaktowe oraz okulary przeciwsłoneczne
  • listę zażywanych leków

Zalecane jest:

  • zażycie wszystkich stosowanych leków ogólnych i kropli okulistycznych (np. obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, nawilżających, antybiotyków)

Rekomendujemy:

  • wykonanie zaleconych badań dodatkowych i konsultacji
  • zgłoszenie się na wyznaczone wizyty kontrolne
  • zastosowanie własnych okularów przeciwsłonecznych po wizycie

UWAGA

Badanie tonometrii nie wymaga poszerzenia źrenicy.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków po wizycie okulistycznej z badaniem dna oka i topografią rogówki nie można prowadzić samochodu w dniu badania.

Przez okres kilku godzin po zastosowaniu kropli poszerzających źrenicę widzenie  jest zaburzone – przymglone i występuje światłowstręt.

Specjaliści troszczacy się o Twoje zdrowie

W leczeniu tej dolegliwości pomogą

Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci

REJESTRACJA TELEFONICZNA  +48 537 800 807

REJESTRACJA ON-LINE:

Formularz kontaktowy

[ESC] lub