Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to jedno z najczęstszych zaburzeń oka, które dotyka ponad 30% populacji ludzi na świecie.

CZYNNIKI RYZYKA

Ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem; „suche oko” częściej dolega kobietom i może być związane ze stylem życia i czynnikami środowiskowymi (np. długa praca przed komputerem lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach).

Do innych czynników ryzyka należy noszenie soczewek kontaktowych, przebyte operacje i zabiegi okulistyczne (np. LASIK, chirurgia refrakcyjna, zabieg usunięcia zaćmy), alergiczne zapalenie spojówek, a także makijaż permanentny, zabiegi estetyczne okolic oczu bądź ciąża.

Zespół suchego oka znacząco wpływa na obniżenie komfortu życia.  Jeżeli zauważyłeś/aś u siebie wymienione wyżej objawy i utrzymują się one długotrwale, umów się na konsultację okulistyczną.

    Zespół suchego oka (ZSO, „suche oko”) to jedno z podstawowych schorzeń oka. Spowodowane jest nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka, które może wynikać z niedostatecznego wydzielania łez lub nadmiernego parowania filmu łzowego, czyli cienkiej warstwy ochronnej, która powleka powierzchnię gałki ocznej. Przyczynami wystąpienia zaburzenia mogą być określone choroby oczu lub problemy zdrowotne.

OBJAWY

    Objawy, które towarzyszą zespołowi suchego oka to m.in.:

pieczenie i ból,
zaczerwienie,
uczucie tzw. „piasku pod powiekami” bądź obcego ciała,
nietolerancja soczewek kontaktowych.
U niektórych pacjentów może pojawić się również obrzęk powiek i światłowstręt. Nasilenie objawów różni się w zależności od indywidualnej wrażliwości pacjenta. 

Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Konsultacja okulistyczna dorosłych

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Wady refrakcji

Wady ostrości widzenia - jedne z najczęściej spotykanych zaburzeń w okulistyce.

Zespół suchego oka

Jedno z najczęstszych zaburzeń oka, które dotyka ponad 30% populacji ludzi na świecie.

[ESC] lub