Zapalenie nadtwardówki

Zapalenie nadtwardówki

Zapalenie nadtwardówki to często występujące schorzenie, cechujące się łagodnym przebiegiem.

Zwykle dotyczy młodych osób, często kobiet. Wykazuje tendencję do wielokrotnego nawracania, także w tym samym oku, ale może pojawiać się obuocznie. Z czasem nawroty występują coraz rzadziej, a po wielu latach mogę zupełnie zaniknąć.
Wyróżnia się dwie postacie zapalenia nadtwardówki: proste i guzkowe. Guzkowe zapalenie charakteryzuje się mniej ostrym początkiem i bardziej przewlekłym przebiegiem niż zapalenie proste.

Objawy
W przypadku zapalenia prostego, początek choroby jest prawie zawsze ostry. W przeciągu godziny oko staje się zaczerwienione i pojawia się uczucie dyskomfortu, pieczenie lub kłucie. Wyjątkowo może pojawić się również ból w oku.
Guzkowe zapalenie nadtwardówki objawia się zaczerwienieniem oka widocznym zazwyczaj po przebudzeniu. Zaczerwienie nie zmienia lokalizacji, ale może powiększać się podczas kolejnych dni. W tym czasie nasila się również dyskomfort i dolegliwości towarzyszące. Ponadto, pojawia się przekrwiony guzek.

Leczenie
Zarówno w przypadku prostego jak i guzkowego zapalenia nadtwardówki, leczenie może nie być konieczne i zależy od nasilenia objawów. Guzkowe zapalenie trwa jednak dłużej niż proste. W większości łagodnych postaci skuteczne są preparaty nawilżające gałkę oczną i obkurczające naczynia krwionośne. Stosowanie uprzednio schłodzonego suplementu łez może przynieść ulgę. Jeżeli pacjent zgłosi się do lekarza w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów, specjalista może zalecić podanie steroidów.

Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Konsultacja okulistyczna dorosłych

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Pogorszenie widzenia

Ból oka

Czerwone oko

Nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim objaw towarzyszący wielu chorobom lub dolegliwością okulistycznym.

[ESC] lub