Często występujące schorzenie, powodujące dyskomfort podrażnienia oczu. W większości przypadków występuje na dwóch oczach równocześnie. Zapalenie brzegów powiek dzielimy na przednie i tylne, ale objawy obydwu są podobne i często występują jednocześnie.
Przyczyny
Zapalenie brzegów powiek to choroba o charakterze przewlekłym i może mieć podłoże gronkowcowe lub łojotokowe (zaburzenia wydzielania gruczołów łojowych). Często kojarzy się także z nieprawidłowościami filmu łzowego i zapaleniem spojówki i rogówki.
Objawy
Charakterystycznymi objawami są pieczenie, uczucie „piasku pod powiekami” i niewielki światłowstręt z charakterystycznymi okresami ustąpień i zaostrzeń objawów. Objawy zwykle nasilają się w godzinach porannych, chociaż u pacjentów z towarzyszącym zespołem suchego oka mogą być intensywne również w ciągu dnia.
W przypadku gronkowcowego zapalenia brzegów powiek do objawów należą również:
Leczenie
Leczenie często jest długotrwałe i ma na celu łagodzenie objawów. Bardzo ważne jest utrzymywanie higieny powiek; zaleca się m.in. ciepłe okłady i dokładne mycie powiek. Często konieczne jest zastosowanie antybiotyków, zarówno miejscowo jak i doustnie.