Zakrzep lub niedrożność żyły środkowej siatkówki (ang. central retinal vein occlusion, CRVO), to jedno z najczęstszych pierwotnych schorzeń naczyń siatkówki.
Wśród wszystkich naczyniowych chorób siatkówki częstotliwością występowania ustępuje tylko retinopatii cukrzycowej. CRVO może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy pacjentów między 60. a 70. rokiem życia.
Choroba ta polega na zamknięciu światła głównej żyły siatkówki lub jej odgałęzienia, co skutkuje pogorszeniem widzenia (w różnym stopniu). Zakrzep w żyle może wiązać się ze zmianami miażdżycowymi w tętnicy środkowej siatkówki. Zakrzepy powodują stwardnienia w tętnicy, co przyczynia się do ucisku na ściany żył siatkówki i powoduje zaburzenia w przepływie krwi.
Czynniki ryzyka:
Objawy
Typowym objawem jest pogorszenie widzenia. Początkowo może ono przemijać w ciągu dnia, ale ostrość wzroku pogarsza się stopniowo w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Do pozostałych objawów należą obecność ciemnych plam w polu widzenia, światłowstręt lub rzadziej metamorfopsje (zaburzenia postrzegania przedmiotów lub osób).
Leczenie
W przypadku zakrzepu żyły środkowej siatkówki ważna jest profilaktyka i wykluczanie stanów ogólnoustrojowych, które mogą powodować wystąpienie schorzenia. Wystąpieniem zakrzepu zagrożone są osoby chorujące na nadciśnienie, dlatego ważne jest, by dbać o dobry stan układu krążenia. Niezbędne są zatem regularne wizyty kontrolne u specjalisty, szczególnie pacjentów powyżej 65. roku życia.