Wady wzroku

Wady wzroku

Wady refrakcji to nieprawidłowości ostrości widzenia. Jest to  jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń w okulistyce.
Do wad refrakcji zalicza się:

  • krótkowzroczność,
  • dalekowzroczność,
  • astygmatyzm.

    Krótkowzroczność

Krótkowzroczność (miopia)  to refrakcyjna wada wzroku polegająca na słabym bądź zamazanym postrzeganiu obiektów w oddali przy zachowaniu ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Do krótkowzroczności dochodzi, gdy obraz, zamiast skupiać się na siatkówce, koncentruję się przed nią, w wyniku czego obiekty znajdujące się daleko są nieostre. Jest to związane z nieprawidłowym kształtem gałki ocznej, która u krótkowidza jest zbyt długa i promienie światła ogniskują się przed siatkówką. 

Krótkowzroczność to schorzenie występujące często na podłożu genetycznym. Pojawia się wcześnie – często u dzieci w wieku kilku lat. Dlatego ważne jest regularne przeprowadzanie badania wzroku, szczególnie jeśli rodzice również są krótkowidzami. Do innych czynników ryzyka zalicza się też środowisko i tryb pracy (czytanie przy nieprawidłowym oświetleniu, częste korzystanie z urządzeń elektronicznych, długotrwała praca przed ekranem komputera), a także pochodzenie – najczęściej na krótkowzroczność cierpią przedstawiciele rasy żółtej. Warto pamiętać, że krótkowzroczność może pogłębiać się u kobiet w ciąży.

W celu korekcji krótkowzroczności stosuje się okulary bądź soczewki kontaktowe w mocach ujemnych (-). Innym rozwiązaniem jest również korekcyjny zabieg chirurgiczny. Zabieg LASIK, najczęściej stosowany do korekcji krótkowzroczności, polega na ukształtowaniu krzywizny rogówki za pomocą lasera w taki sposób, aby promienie światła wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo.  Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy automatycznie kwalifikują się do zabiegu. 

    Dalekowzroczność

Dalekowzroczność, często nazywana hyperopią lub nadwzrocznością, to wada wzroku, w której siatkówka jest zbyt blisko soczewki i rogówki, przez co promienie światła nie przecinają się, uniemożliwiając powstanie ostrego obrazu. Osoby z niewielką nadwzrocznością widzą lepiej przedmioty znajdujące się daleko niż te znajdujące się blisko. Duża nadwzroczność powoduje problemy z ostrością widzenia zarówno z daleka jak i z bliska. 

Do korekcji dalekowzroczności, tak jak w przypadku krótkowzroczności, używa się okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W przypadku dokuczliwej nadwzroczności rozwiązaniem może być zabieg laserowej korekcji wzroku. 

    Astygmatyzm

Astygmatyzm (niezborność), to wada wzroku, która polega na tym, że promienie światła padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach; światło, zamiast koncentrować się w jednym punkcie siatkówki, skupia się w dwóch. W efekcie powstaje rozmycie obrazu oraz zniekształcenia widzenia, takie jak deformacje linii prostych.  

Osoba z astygmatyzmem może mieć wrażenie, że linie proste zakręcają; może źle postrzegać płaszczyzny i mieć zaburzone wyczucie przestrzeni. Poza zaburzeniami wzroku, astygmatyzm może również powodować częste bóle głowy, przemęczenie oraz pieczenie oczu.

Aby skorygować astygmatyzm, używa się soczewek cylindrycznych. Obecnie można korzystać zarówno z okularów, jak i soczewek kontaktowych, które są dostępne nawet dla osób z wysokim astygmatyzmem. 

 

    Każdą z wad refrakcji można zdiagnozować podczas wizyty okulistycznej, dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badanie wzroku. Podstawowe badanie okulistyczne polega na zaprezentowaniu pacjentowi charakterystycznych tablic z coraz mniejszymi literami. Jedną z nich pacjent ogląda z odległości około 4 metrów, natomiast drugą, mniejszą, trzyma w odległości 30-40 cm od oczu.

 

Dowiedz się więcej

okulistyczna

Konsultacja okulistyczna dorosłych

Dobór MiYOSMART u okulisty posiadającego certyfikat

Konsultacja okulistyczna dorosłych + badanie dna oka

Konsultacja okulistyczna dorosłych + badanie dna oka + dobór korekcji okularowej

Konsultacja okulistyczna dzieci

Konsultacja okulistyczna dzieci + badanie dna oka

Konsultacja okulistyczna dzieci + badanie dna oka + dobór korekcji okularowej

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Pogorszenie widzenia

[ESC] lub