Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie

Odwarstwienie siatkówki (ang. retinal detachment, RD) to oddzielenie błony naczyniowej oka od warstwy nabłonka barwnikowego, spowodowane osłabieniem sił powodujących przyleganie warstw do siebie. W wyniku tego procesu dochodzi do gromadzenia się płynu podsiatkówkowego. Do rodzajów RD należą przedarciowe, trakcyjne, wysięgowe (wtórne) lub trakcyjno-przedarciowe odwarstwienie.

Przyczyny

Jest to bardzo poważna przypadłość, zagrażająca upośledzeniu wzroku lub całkowitej utracie widzenia.
Czynniki ryzyka:

  • wiek – z wiekiem zmienia się struktura siatkówki oraz ciała szklistego, które odłącza się od niej około 50. roku  życia,
  • krótkowzroczność,
  • cukrzyca,
  • przebyta operacja zaćmy.

Objawy

  • nagłe pogorszenie wzroku,
  • męty,
  • błyski.

Leczenie

Jedyną możliwością leczenia w momencie, gdy dojdzie do odwarstwienia siatkówki, jest zabieg operacyjny. Istnieją dwie metody chirurgiczne.

W przypadku małego uszkodzenia można założyć zewnętrzne plomby (implanty z gąbki lub taśmy silikonowej), którymi „łata” się dziury powstałe w siatkówce. Takich plomb się nie usuwa, a pacjent nie widzi ich ani nie czuje.

Druga sposób to witrektomia, która jest najnowocześniejszą metodą operacji na ciele szklistym od wewnątrz oka. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu specjalnego oleju silikonowego, gazu bądź płynu w miejsce ciała szklistego; obszary przedarć zabezpieczane są laserem. Olej należy wymienić lub usunąć po określonym czasie, natomiast gaz po kilkunastu dniach się wchłania.

Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Konsultacja okulistyczna dorosłych

OCT plamki

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Pogorszenie widzenia

Zwyrodnienia siatkówki obwodowej

Błyski

Objaw polegający na postrzeganiu błysków, bez udziału zewnętrznych bodźców świetlnych.

Tylne odłączenie ciała szklistego

Tylne odłączenie ciała szklistego to proces, podczas którego ciało szkliste oddziela się od siatkówki.

[ESC] lub