Wytwarzanie łez to ważna funkcja narządu wzroku – łzy chronią gałkę oczną przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz i pył, nawilżają i odżywiają zewnętrzne warstwy oka, a także zabezpieczają przez zakażeniami. Jeżeli oko wytwarza odpowiednią ilość łez, poprawia do komfort i jakość widzenia.
Łzy tworzą tzw. film łzowy na powierzchni oka. Film łzowy składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnej i mucynowej, wydzielany jest przez gruczoł łzowy, a następnie odprowadzany przez kanaliki łzowe. Zazwyczaj oko wydziela niewielką, prawie niezauważalną ilość łez.
Łzawienie oczy to nadmierne wydzielanie łez. Każdy człowiek doświadcza łzawienia, najczęściej w sytuacjach związanych z reakcją emocjonalną (np. płacz), fizjologiczną (kaszel, wymioty) bądź silnymi wrażeniami smakowymi. Do innych typowych przyczyn należą warunki pogodowe, takie jak wiatr lub silne słońce, przeziębienie, zmęczenie bądź alergie. Oko może łzawić również w kontakcie z ciałem obcym, drażniącymi chemikaliami lub gazami, a także w przypadku zadrapania i skaleczenia. Łzawienie mogą też wywołać niektóre leki, chemioterapia i radioterapia. Takie łzawienie jest tymczasowe i ustępuje wraz z ustaniem danego czynnika wywołującego.
Łzawienia nie należy ignorować, gdyż może być sygnałem poważnych schorzeń. W przypadku długo utrzymującego się łzawienia należy skonsultować się ze specjalistą.