Łzawienie oczu

Łzawienie oczu

    Wytwarzanie łez to ważna funkcja narządu wzroku – łzy chronią gałkę oczną przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz i pył, nawilżają i odżywiają zewnętrzne warstwy oka, a także zabezpieczają przez zakażeniami. Jeżeli oko wytwarza odpowiednią ilość łez, poprawia do komfort i jakość widzenia. 

    Łzy tworzą tzw. film łzowy na powierzchni oka. Film łzowy składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnej i mucynowej, wydzielany jest przez gruczoł łzowy, a następnie odprowadzany przez kanaliki łzowe. Zazwyczaj oko wydziela niewielką, prawie niezauważalną ilość łez.

Łzawienie oczy to nadmierne wydzielanie łez. Każdy człowiek doświadcza łzawienia, najczęściej w sytuacjach związanych z reakcją emocjonalną (np. płacz), fizjologiczną (kaszel, wymioty) bądź silnymi wrażeniami smakowymi. Do innych typowych przyczyn należą warunki pogodowe, takie jak wiatr lub silne słońce, przeziębienie, zmęczenie bądź alergie. Oko może łzawić również w kontakcie z ciałem obcym, drażniącymi chemikaliami lub gazami, a także w przypadku zadrapania i skaleczenia. Łzawienie mogą też wywołać niektóre leki, chemioterapia i radioterapia. Takie łzawienie jest tymczasowe i ustępuje wraz z ustaniem danego czynnika wywołującego. 

    Łzawienia nie należy ignorować, gdyż może być sygnałem poważnych schorzeń. W przypadku długo utrzymującego się łzawienia należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Konsultacja okulistyczna dorosłych

Konsultacja okulistyczna dorosłych + badanie dna oka

Konsultacja okulistyczna dorosłych + badanie dna oka + dobór korekcji okularowej

Konsultacja okulistyczna dzieci

Konsultacja okulistyczna dzieci + badanie dna oka

Konsultacja okulistyczna dzieci + badanie dna oka + dobór korekcji okularowej

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

Odwinięcie powiek

Udana korekcja chirurgiczna odwinięcia powieki przywraca powiekom prawidłowe ustawienie anatomiczne i likwiduje wszystkie następstwa.

Alergia

Nadmierna reakcja układu immunologicznego na czynniki środowiska (alergeny).

Zespół suchego oka

Jedno z najczęstszych zaburzeń oka, które dotyka ponad 30% populacji ludzi na świecie.

Zespół oka komputerowego

wywołany długotrwałą pracą przed ekranem komputera.

[ESC] lub