Demodex (nużeniec)

Demodex (nużeniec)

Demodex folliculorum, inaczej nużeniec ludzki, jest pasożytniczym roztoczem, który wywołuje chorobę zwaną nużycą lub demodekozą.

Nużeniec ludzki jest pasożytem rozpowszechnionym na całym świecie. Odżywia się łojem, wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonkowymi. W większości przypadków nużeńce występują w okolicach nosa, oczu, na czole lub brodzie. Nużeniec zazwyczaj nie wywołuje poważnych objawów chorobowych, ale może być powodem zapalenia gruczołu łojowego lub mieszka włosowego.

Objawy

Takie zapalenie objawia się gorączką, stanem zapalnym, bólem i wytworzeniem ropnia. Przyczynia się też do powstawania wągrów i zaskórników, a także może towarzyszyć trądzikowi pospolitemu i różowatemu. Większość dorosłych ludzi jest nosicielami nużeńców – z tego powodu nużyca należy do powszechnych chorób. Z powodu nużycy zdarzają się też przypadki wypadania włosów lub zapalenia brzegów powiek, zespołu suchego oka oraz alergicznych zapaleń powierzchni oka.

Oczna postać nużeńca

Oczna postać nużeńca objawia się uczuciem „piasku” w oku, suchością i zaczerwienieniem oka oraz opuchlizną i swędzeniem. Oczy mogą łzawić i być wrażliwe na światło. Nużeńce oczne powodują przewlekłe stany zapalne i są przyczyną powracających jęczmieni oraz gradówek. Charakterystyczne dla ich obecności jest również wypadanie rzęs oraz brwi.

Zarażenie możliwe jest przez kurz, kontakt z osobą zarażoną, stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań.

Leczenie

Leczenie nużycy jest długotrwałe i może trwać nawet do kilku miesięcy, do momentu zlikwidowania wszystkich osobników dorosłych, larw i jaj. Nużeniec jest odporny na antybiotyki. Ginie w bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze.

W zwalczaniu pasożyta ważne jest utrzymywanie higieny osobistej – gorące kąpiele, częste oczyszczanie powiek, częsta wymiana pościeli i ręczników. Okulista może również przepisać maść oczną.

Dowiedz się więcej

Usługi które mogą Ci pomóc

Dowiedz się więcej

Powiązane problemy

[ESC] lub